VIII. Praktické informace: práce a život na jižní Moravě

První věcí, kterou je potřeba si o jižní Moravě zapamatovat, je, že zdejší lidé, jejich styl života, prostředí a kultura jsou vzdáleny nejen od vaší mateřské země, ale také od Prahy, což jste možná už slyšeli. Druhou věcí, kterou je potřeba znát je, že místní „krajanská scéna“ je poněkud malá (ve srovnání např. s Prahou nebo Vídní) a je založena spíše na zakládání osobních vztahů než na prostě viditelných a institucionalizovaných organizacích.

Třetí věcí, kterou je potřeba znát, je, že mnohé z toho, s čím se zde setkáte, se bude zdát zvláštní a že je lepší pokusit se raději pochopit českou mentalitu než předpokládat, že se Češi přes noc změní jen proto, že očekáváte, že budou jiní. Proto doporučujeme, aby každý nově příchozí sáhl po výtisku Haškova sto let starého románu „Dobrý voják Švejk“ a četl, smál se a porozuměl!

Tato kapitola se zabývá aspekty života, s nimiž se zahraniční komunita zde na jižní Moravě musí smířit. Možná zažijete potíže a frustraci jen kvůli jazykové bariéře nebo jiné záležitosti. Ale doufáme, že tento text vám pomůže tyto problémy překonat. Naším cílem je také nabídnout osvědčený výběr přátelských, efektivních služeb, které by měly splnit vaše očekávání. Nejlepší volbou je vždy vaše volba. Avšak volba, kterou tady prezentujeme, je založena na průzkumu provedeném mezi zahraničními investory v Brně a v Jihomoravském kraji a věříme, že jejich doporučení vám přijdou vhod. Autoři tohoto textu nemohou vždy zaručit, že budete také spokojeni s jejich službami. Opravdu jsme však přesvědčeni, že tímto způsobem se zvýší pravděpodobnost, že budete šťastně vedeni na své cestě k úspěšným obchodům na jižní Moravě.