Cestování po České republice a do zahraničí

Vlaky

Železniční síť Českých drah (ČD) je jednou z nejhustších v Evropě. Vlaky jezdí téměř všude a vy si můžete vybrat z mnoha typů vlaků. Jízdné se vypočítává podle vzdálenosti, ale v mnoha případech můžete využít různé slevy. Existují dva druhy vlakového jízdného: běžné jízdné a zákaznické jízdné. Abyste získali zákaznické jízdné, musíte si zakoupit zákaznickou kartu. Můžete ji zakoupit na pokladnách nádraží a budete k tomu potřebovat fotografii formátu jako na cestovní pas.

České dráhy nabízejí celou škálu cenových slev, například pro skupiny (minimálně 2 osoby a maximálně 99 osob) nebo pro zpáteční jízdenky. Ceníky a podrobné informace o cenových slevách a železničních průkazkách lze nalézt na oficiálních webových stránkách ČD: www.cd.cz.

Trasy hlavních dopravních koridorů vedoucí přes území Jihomoravského kraje jsou kromě ČD obsluhovány i dalšími společnostmi, a to RegioJetem s odjezdem z Brna a Břeclavi a také LeoExpressem s odjezdem z Hodonína a Břeclavi. Jedná se především o linky ve směru Praha, Ostrava a Bratislava. Tito soukromí dopravci nabízí často bezkonkurenční ceny a omezený palubní servis již v ceně základní jízdenky. Samozřejmostí je dostupná wifi síť.

Jízdní řády vlaků naleznete na www.idos.cz (včetně anglické a německé verze) a také na stránkách jednotlivých dopravců, kde je možné rovnou zakoupit jízdenku.

www.regiojet.cz
www.leoexpress.com

Autobusy

Autobusy jezdí téměř všude a pro cestu z města do města jsou často rychlejší než vlak. I když to není příliš efektivní cestování, v mnoha případech je postačující, chcete-li se vyhnout řízení vlastního vozidla. Mějte však na paměti, že na venkově jsou jízdní řády často přizpůsobeny pracovním a/nebo školním dnům. Během týdne to může znamenat častější odjezdy a příjezdy od 6.00 hod až do večerních hodin. Naproti tomu během víkendů a o svátcích jsou spoje mnohem méně frekventované a časově omezené (často jede poslední během odpoledních hodin a poté až následující den).

V mnoha městech a obcích je autobusové nádraží umístěno vedle vlakového, ale po městě obvykle bývají rozmístěny i další zastávky, kde je možné do autobusu nastoupit.

Podrobný železniční a autobusový jízdní řád je k dispozici v angličtině i němčině na webových stránkách IDOS: www.idos.cz. (Při hledání spojení vyplňujte názvy míst určení v češtině, např. Praha namísto Prague.) Tyto stránky nabízejí i kombinace vlakových a autobusových spojení do všech míst v zemi včetně nejvzdálenějších obcí.

Cestování letadlem

Brno má mezinárodní letiště, které v současné době slouží většinou charterovým a nákladním letům. Provozováno je zde i několik pravidelných linek. Pro zimní období 2019/2020 jsou to následující:

 • Brno–Londýn / Stansted (Ryanair)
 • Brno – Miláno / Bergamo (Ryanair)
 • Brno – Berlín Schönefeld (Ryanair)

Na letiště Brno-Tuřany (www.brno-airport.cz) se můžete dostat snadno autobusem, a to linkou č. 76. Tento autobusový spoj jezdí denně od 5.30 do 22.30 každých 30 minut. V noci od 23.00 do 5.00 trasu obsluhuje noční linka č. 89. Cesta trvá přibližně 20 minut podle provozu a je zapotřebí zakoupit jízdenku za 25 Kč (60 minut). Zde můžete zjistit jízdní řád pro linku E76 a pro linku N89.

Praha (200 km, www.prg.aero) a Vídeň (110 km, www.viennaairport.com) jsou nejbližšími letišti pro komplexní síť letů,které můžete při cestě z jižní Moravy využít. Nízkonákladové aerolinie otevírají nové trasy a možnosti, aby ušetřily peníze, zejména v Bratislavě
(www.bts.aero/cs/) a Praze.

Taxi

Vozidel taxi jezdí hodně a pro obyvatele ze západních zemí jsou dost levné. Buďte si však vědomi, že někteří taxikáři se dívají na cizince jako na snadnou kořist (zejména v Praze; taxikáři v Brně mají lepší reputaci, ale i tak je dobré mít základní povědomí o cenových úrovních). Zkontrolujte, zda vozidlo taxi má na dveřích vytištěno své číslo, název firmy a ceny. Pokud tomu tak není, řidič již porušuje zákon. Jakmile nasednete do taxíku, zkontrolujte, zda je zapnutý taxametr. Na konci cesty by měl řidič vystavit potvrzení.

Zde je uvedeno několik solidních společností taxislužby v Brně:

Nejlepším místem, kde v Brně sehnat taxi, je prostor před hlavním nádražím a na rohu České a Joštovy ulice na konci pěší zóny České ulice.

Dopravní spoje z Brna do hlavních destinací


Praha

 • Rychlíkem: časté spoje, které jezdí celý den; do Prahy se můžete dostat asi za necelé 3 hodiny. Zkontrolujte si jízdní řád předem – některé spoje zastavují ve všech stanicích na dané trase a jsou o 30 nebo i více minut delší.
 • Autobusem: časté spoje, které jezdí celý den (jedou 2 hodiny 30 minut).
  Přímé autobusové linky Brno–Praha provozuje zejména:
  • Regio Jet (+420 222 222 221, Předprodej vstupenek: Grand Hotel, autobusové nádraží, www.regiojet.cz)
  • FlixBus (Předprodej vstupenek: Grand Hotel, autobusové nádraží, www.flixbus.cz)


Zastávka Regio Jetu i FlixBusu je umístěna u hlavního brněnského nádraží naproti hotelu Grand (Benešova ul.) – tzv. „staré autobusové nádraží“. Cena jednosměrného jízdného je okolo 100 – 200 Kč. Liší se v závislosti na vytíženosti jednotlivých spojů během dne.

Hlavní vlakové nádraží v Brně a Ústřední autobusové nádraží (ÚAN) na Zvonařce jsou od sebe vzdáleny asi pět minut chůze a jsou blízko centra Brna.

Bratislava (Slovensko) – 110 km

 • Rychlíkem: asi 15× denně (nejrychlejší jedou 1 hodinu 30 minut – vlaky EC nebo RJ)
 • Autobusem: časté spoje po celý den (jedou asi 2 hodiny)
 • Automobilem se tam můžete dostat za 1 hodinu 30 minut

Vídeň (Rakousko) – 127 km

 • asi 12× denně (1 hodina 30 minut – vlaky EC nebo RJ)
 • Autobusem: časté spoje, které jezdí celý den (2 hodiny)
 • Automobilem se tam můžete dostat za 2 hodiny

Městská hromadná doprava v Brně

Brno má vynikající systém městské hromadné dopravy. 11 tramvajových linek, 46 autobusových linek a 13 trolejbusových linek přes den a 11 nočních linek vás dostane téměř všude ve městě za několik minut.

Brno je v rámci městské hromadné dopravy rozděleno na 2 zóny, a to 100 a 101. Okolí Brna je rovněž rozděleno na několik zón. V každém případě, pokud cestujete pouze v Brně, nepotřebujete zóny sledovat,protožejízdenky pro MHD v Brně platí vždy pro obě. Pro cesty do okolí Brna je vhodné si kvůli lepší orientaci pořídit mapu zón (kanceláře DPmB v Brně). Mapa všech linek je dostupná zde.

Tramvaje, trolejbusy a autobusy jezdí obvykle od úsvitu asi do půlnoci, některé autobusové linky jezdí celou noc v intervalu 60 nebo 30 minut (na autobusových zastávkách jsou označeny modro-žlutým číslem začínajícím číslovkou 9).

Od 23.00 do 5.00 hod. a to každou celou hodinu se všechny autobusy rozjíždějí do všech směrů od hlavního nádraží v Brně. Avšak mezi pracovními dny a víkendy jsou rozdíly. Noční linky jsou více frekventované a jezdí až do 6.00 jen o víkendu, o svátcích a 31. 12.

Jízdenky

Jízdenky je nutné si koupit předem v trafikách, ve žlutých automatech rozmístěných po městě (obvykle u zastávek) nebo je možné zakoupit si jízdenku při nástupu u řidiče. Tyto jízdenky jsou ale s příplatkem několika korun navíc. Jakmile nastoupíte, musíte jízdenku označit v elektronickém zařízení. Neexistují průvodčí, pouze revizoři bez uniformy, kteří pokutují každého cestujícího bez platné jízdenky. To znamená, že i v případě, kdy jízdenku máte, ale nemáte ji označenou, budete pokutování, jako byste neměli jízdenku žádnou. Poslední možností, jak získat jízdenku, je prostřednictvím SMS. U tohoto typu jízdenky můžete nastoupit až ve chvíli, kdy obdržíte platnou jízdenku SMSkou do svého telefonu. Zpravidla to trvá 1 – 2 minuty. Více informací o SMS jízdenkách naleznete zde.

Jízdenky v ceně 20 Kč platí 15 minut (2 zóny), jízdenky za 25 Kč platí 60 minut (2 zóny) za předpokladu, že pro vás platí normální jízdné (tj. není vám méně než 16 let, nedoprovázíte dítě staré 3 roky nebo méně nebo nejste držitelem zvláštní průkazky pro tělesně postižené nebo důchodce). Stejné jízdenky platí pro městské autobusy spojující centrum s předměstím. Pro nadměrné zavazadlo je třeba rovněž zakoupit speciální jízdenku.

K dostání jsou další jízdenky – od jednodenní jízdenky (90 Kč), pětidenní jízdenky (250 Kč), po čtrnáctidenní jízdenku (420 Kč) a měsíční jízdenku (750 Kč). Tyto typy jízdenek může použít každý pro zóny 100+101.

Možná se budete také zajímat o koupi průkazky – vyberte si z měsíční průkazky (550 Kč), čtvrtletní průkazky (1 370 Kč) nebo roční průkazky (4 750 Kč). Tyto průkazky můžete koupit v kanceláři DPmB, na vlakovém a autobusovém nádraží nebo v některých místních prodejních stáncích. Budete k tomu potřebovat fotografii formátu jako na cestovní pas. Průkazka je na jméno a je nepřenosná na jinou osobu.

Kancelář DPmB na Novobranské 18 vám dá úplné informace o hromadné dopravě v Brně nebo navštivte webové stránky DPmB. Otevírací doba: v pracovní dny 6.00–19.00 hod, v sobotu 8.00–15.30 hod., e-mail: dpmb@dpmb.cz.

Kromě Brna nemají jiná města na jižní Moravě tak propracovaný systém městské hromadné dopravy, i když většina větších měst (nad 10 000 obyvatel) disponuje několika místními autobusovými linkami hromadné dopravy (bez tramvají a trolejbusů).

Jízda automobilem

Všeobecně není stav silnic na jižní Moravě špatný – kraj má nejvyšší hustotu dálnic v České republice: D1 z Prahy do Brna a dále do Vyškova a směrem na Olomouc, i když úsek dálnice D1 z Prahy do Brna je nechvalně známý dopravními zácpami. Dálnice D2 vede z Brna na jih – přes Břeclav do Bratislavy. Z Brna směrem k rakouským hranicím již existuje první úsek rychlostní (čtyřproudé) silnice D52, která v současné době končí v Pohořelicích (asi 20 km jižně od Brna), ale měla by nakonec spojit Brno s Vídní. Budete-li chtít cestovat po kterékoli dálnici nebo silnici pro motorová vozidla v České republice, budete potřebovat dálniční známku – viz mapa dole s vyznačením dálnic a silnic pro motorová vozidla, kde se vyžaduje dálniční známka.

Tab. 1: Dálniční známky v roce 2019 a 2020 (ceny v Kč)

 

< 3,5 t

3,5 t < > 12 t

> 12 t

1 rok

1,500

Elektronické mýto

Elektronické mýto

1 měsíc

440

Elektronické mýto

Elektronické mýto

10 dnů

310

Elektronické mýto

Elektronické mýto

zdroj: www.ceskedalnice.cz, 2019

Dálniční známky jsou k dostání na všech hraničních přechodech a na většině pošt a čerpacích stanic v České republice. Pokud nebudete mít vylepenou dálniční známku, hrozí vám pokuta až do výše několika tisíc korun. Druhý díl známky je třeba uschovat kvůli kontrole. Na obou dílech známky by měla být zapsána poznávací značka vozidla.

Od 1. 1. 2010 kdy došlo ke zpoplatnění vozidel nad 3,5 t celkové hmotnosti elektronickým mýtem se jako rozhodující skutečnost, zda použít ke zpoplatnění dálniční známku či mýtnou jednotku, považuje celková hmotnost vozidla, nikoliv jízdní soupravy (vleky), jak tomu bylo v předchozích letech.

Nejvyšší dovolené rychlosti jsou 130 km/h na dálnicích, 90 km/h na ostatních silnicích a 50 km/h ve všech městech a obcích (překročení nejvyšší dovolené rychlosti vás vystavuje riziku pokutování). Pravidla a předpisy jsou přísné, radarové kontroly rychlosti jsou běžné a pokuty na místě jsou dost vysoké.

Mezi základní pravidla patří:

 • jízda vpravo;
 • povinně zapnuté bezpečnostní pásy;
 • sezení dětí do 12 let na zadním sedadle;
 • pravidlo „před jízdou a při jízdě nepít“ je v České republice velmi přísné, užití alkoholu nebo jiných omamných látek se považuje za trestný čin;
 • nepředjíždějte tramvaj, když cestující nastupují a vystupují, pokud tam není bezpečnostní ostrůvek;
 • dejte přednost chodcům přecházejícím silnici na přechodech pro chodce;
 • motorová vozidla musí mít rozsvícená světla po celý den a po celý rok;
 • cyklisté do 18 let musí nosit schválenou ochrannou přilbu;
 • dítě s hmotností menší než 36 kg nebo s výškou nepřesahující 150 cm musí být přepravováno pouze ve schválené dětské sedačce;
 • při míjení cyklisty musí řidič dát signál o přejíždění z pruhu do pruhu.

Systém parkování v centru Brna

V roce 2019 byl v Brně zaveden nový systém parkování, který má pomoci rezidentům a abonentům z centra města a jeho okolí při parkování v blízkosti svého bydliště nebo místa podnikání. Pokud tedy patříte do jedné z těchto dvou skupin, platí pro vás tzv. princip květinky, tedy že můžete parkovat v oblasti, kde máte hlášeno trvalé bydliště či místo podnikání (střed květinky), ale také ve všech sousedících oblastech (okvětní lístky). Parkovací oprávnění je možné vyřídit osobně na kontaktním pracovišti či elektronickou žádostí s využitím datové schránky nebo elektronického podpisu.

V případě, že do Brna přijíždíte jako návštěvník, musíte své vozidlo zaregistrovat a řídit se pravidly jednotlivých zón, v nichž hodláte zaparkovat. Tyto regulace platí pouze v pracovní dny, během víkendů a o svátcích je parkování zdarma a není potřeba se ani registrovat. Oblast je vždy vyznačena svislým dopravním značením a také je uvedena na parkovacím automatu.

Pravidla pro jednotlivé skupiny
Rezident

 • Fyzická osoba s trvalým pobytem ve vymezené oblasti (u cizinců s přechodným pobytem) nebo vlastník nemovitosti ve vymezené oblasti.

Rezidenti mohou také využít možnosti bezplatně poskytnout parkování svým návštěvám. Rezidenti ze zón A a B mají k dispozici zdarma 200 hodin a dalších 100 hodin mohou jednou ročně dokoupit. Rezidenti ze zóny C mohou návštěvám zdarma poskytnout 100 hodin a jednou za rok mohou dokoupit až 50 hodin. O možnost poskytování parkovacího oprávnění svým návštěvám musí rezident zažádat při zřizování parkovacího oprávnění a poté oprávnění pro své návštěvy uděluje elektronicky prostřednictvím osobních stránek uživatele.

Ceník pro parkování rezidentů

 

1. auto

200 Kč

2. auto

8 000 Kč

3. a další auto

12 000 Kč

Volné hodiny pro návštěvy rezidentů

 

Rezident v zóně A, B

200 hodin zdarma

Rezident v zóně C

100 hodin zdarma

Dalších 100 hodin (A, B)

100 Kč

Dalších 50 hodin (C)

100 Kč

Abonent

 • Podnikající fyzická nebo právnická osoba se sídlem či provozovnou ve vymezené oblasti.

I abonenti mohou využít možnosti poskytnutí parkovacího oprávnění pro své návštěvy. Přenosné abonentní oprávnění je zpoplatněno částkou 24 000 Kč za rok a není vázáno na konkrétní parkovací místo, návštěvník může tedy zaparkovat libovolně ve vymezené parkovací oblasti abonenta. Stačí pouze zaregistrovat registrační značku návštěvníka. V případě, že abonent nemá vyřízeno přenosné oprávnění, platí pro jeho zákazníky pravidla návštěvnického parkování.

Ceník pro parkování abonentů

 

1. auto

4 000 Kč

1. a další auto

18 000 Kč

Podmínky rezidentního a abonentního parkování platí pouze v oblastech tzv. květinky, tedy v oblasti bydliště a všech okolních, v ostatních parkovacích oblastech se rezident nebo abonent řídí pravidly návštěvníka.

Návštěvník

Návštěvník Brna se musí řídit pravidly zóny, ve které chce zaparkovat. Platbu parkovného je možné uhradit v parkovacím automatu nebo přes mobilní aplikaci. V obou případech bude vyžadována registrační značka vozidla a registraci je nutné provést i v případě krátkodobého parkování, které je dle pravidel jednotlivých zón zdarma. Tyto regulace platí vždy ve všední dny, během víkendů a o svátcích je parkování zdarma.

Zóna A (historické centrum)

 • Pro vjezd do této zóny je nutné povolení, které je vyžadováno i o víkendech a ve svátcích;
 • regulace platí 24 hodin denně;
 • v oblasti 1-01 mohou parkovat pouze rezidenti a abonenti z této oblasti, oblast není ani „okvětním lístkem“ v tzv. principu květinky pro rezidenty a abonenty z okolních oblastí.

Ceník parkování v zóně A

 

Prvních 30 minut

zdarma

Každá další hodina

40 Kč

Zóna B (širší centrum)

 • V této zóně může zaparkovat kdokoliv;
 • regulace platí 24 hodin denně.

V této zóně je k dispozici možnost předplatného parkování v době od 6 do 17 hod. Je určeno zejména lidem pracujícím v centru města, kteří tak při dojíždění do práce nebudou muset řešit každodenní placení za parkování.

Ceník parkování v zóně B

 

Prvních 60 minut

zdarma

Každá další hodina

30 Kč

Ceník předplatného parkování v zóně B

 

Týdenní

400 Kč

Měsíční

1 200 Kč

Roční

12 000 Kč

Zóna C (ostatní oblasti)

 • V této zóně může zaparkovat kdokoliv;
 • regulace platí pouze v pracovní dny v době od 17 do 6 hod.

Ceník parkování v zóně C

 

V době od 6 do 17 hod

zdarma

Prvních 60 minut

zdarma

Každá další hodina

20 Kč

Parkování motocyklů

Motorky parkují v regulovaných zónách zdarma, ale přesto je nutné vyřídit si registraci obdobným způsobem jako pro auto. Registrace není vázána na trvalý pobyt řidiče, pouze na registrační značku motorky.

Více informací a online parkovací automat naleznete na stránkách new.parkovanivbrne.cz.

Parkovací domy v centru Brna

V případě, že se vám nepodaří najít parkovací místo na ulici, můžete svoje vozidlo nechat v jednom z parkovacích domů. Některé z nich dokonce umožňují pronájem parkovacího místa na delší dobu.

 • Parkovací dům Domini Park, non-stop, 361 parkovacích stání, vjezd z ulice Husova (oficiální adresa: Panenská 1, Brno), 8. patro – parkovací místa pro vozidla s alternativním pohonem (LPG, CNG), www.bkom.cz/parkovani
 • Parking u Janáčkova divadla, non-stop, 400 parkovacích stání, www.garazejanackovodivadlo.cz, www.jd-parking.cz, parkovací místa pro vozidla s alternativním pohonem (LPG, CNG), dobíjecí stanice pro elektromobily (společnost ČEZ)
 • Garáže Galerie Vaňkovka, 7.00–23.00, 1 000 parkovacích stání, Ve Vaňkovce 1, www.galerie-vankovka.cz, parkovací místa pro vozidla s alternativním pohonem (LPG, CNG), dobíjecí stanice pro elektromobily (společnost E.ON)
 • Parkovací dům Pinki park, non-stop, 88 parkovacích stání, Kopečná 24, www.bkom.cz/parkovani
 • Parkovací dům Rozmarýn, non-stop, 208 parkovacích stání, Kounicova 2a, www.parkovani-brno-centrum.cz
 • Garáže Hotel Passage, non-stop, 140 parkovacích stání, Lidická 23, www.hotelpassage.eu

Dobíjecí stanice pro elektromobily

Pokud do Brna přijíždíte elektromobilem, zde je několik tipů na dobíjecí stanice. Stejně jako v Brně, tak i v dalších částech kraje jejich počet postupně narůstá, takže kromě uvedených stanic při jízdě po Brně a okolí, narazíte jistě na spoustu dalších.

 • Letiště Brno-Tuřany, 904/1, 627 00 Brno, +420 800 773 322
  • Mennekes (22 kW/32 A)
  • E.ON autorizační karta zdarma k zapůjčení v budově letiště
 • OC Vaňkova, Ve Vaňkoce 462/1, Brno 602 00, +420 533 110 110
  • Mennekes (22 kW/32 A), domácí 230V zásuvka (3,6 kW/16 A), 400V (22 kW/32 A)
  • vyžadována čipová karta E.ON
 • Parking u Janáčkova divadla, Rooseveltova 711/3, 602 00 Brno, +420 733 143 540
  • Mennekes (32A / 400V / 11 kW)
  • vyžadován čip ČEZ, Polyfazer Direct
 • Spielberk Office Brno, Holandská 10, 639 00 Brno, +420 533 446 446
  • ABB Terra 51, CHAdeMO (50 kW/120 A)
  • EVSELECT
 • BVV – Výstaviště, Výstaviště 405/1, 603 00 Brno, +420 530 508 424
  • ABB Terra 51, CHAdeMO (50 kW), Yazaki J1772 (7.4 kW), Typ 2 (22 kW)
  • přímá platba
 •  

  Regionální rozvojová agentura jižní Moravy
  Královopolská 139
  612 00 Brno
  www.rrajm.cz

  Michaela Hrózová
  +420 541 212 125
  +420 541 219 282
  michaela.hrozova@rrajm.cz